Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Najbardziej lubiana zawartość


#30 Endometrioza

Napisany przez Magda na 08 March 2013 - 14:58

Endometrioza, zwana także gruczolistością zewnętrzną, to dolegliwość kobieca, która polega na rozroście błony śluzowej macicy - tzw. endometrium, poza jamą macicy.

 

Szacuje się, że ta choroba dotyka ok. 15 % kobiet w wieku rozrodczym. Mechanizm powstawania zależy od miejsca usytuowania dodatkowej tkanki - jamy otrzewnej (otwierają się do niej ujścia jajowodów), szyjki macicy, sromu, pęcherza moczowego itd.

 

Ta choroba niestety rozwija się powoli i często bezobjawowo. Choroba wychodzi na jaw po zgłoszeniu się do lekarza w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak ból podczas stosunku (miednica mniejsza), problemy z miesiączką, uciążliwe napięcia przedmiesiączkowe, kłopoty z zajściem w ciążę lub bezpłodność. Mogą wystąpić obfite krwawienia miesiączkowe, krwiomocz, krwawienie z przewodu pokarmowego przy postaci jelitowej endometriozy. Często uciążliwy ból może towarzyszyć kobiecie podczas miesiączki, a w niektórych przypadkach codziennie przez cały cykl.

 

Lekarze wyróżniają trzy rodzaje endometriozy:

  • endometriosis genitalis interna – występuje w mięśniu macicy lub jajowodzie,
  • endometriosis genitalis externa – występuje w innych miejscach układu płciowego,
  • endometriosis extragenitalis – występuje poza układem płciowym.

Precyzyjnej diagnozy dokonuje się za pomocą laparoskopii lub laparotomii z biopsją. Podawane w endometriozie leki mają na celu hamowanie podziałów komórkowych endometrium. Niekiedy stosuje się też leczenie operacyjne. Pomocne w leczeniu może być też stosowanie odpowiedniej diety, która polega na regularnym spożywaniu posiłków co 3-4 godziny oraz ograniczeniu lub wykluczeniu kawy, alkoholu i produktów mocno przetworzonych. Również skuteczne może być zrzucenie zbędnych kilogramów, gdyż odpowiednia waga zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.
#19 Anorgazmia

Napisany przez Magda na 05 March 2013 - 09:44

Anorgazmia to dysfunkcja seksualna, która polega na tym, iż w trakcie stosunku płciowego nie udaje się osiągnąć orgazmu, mimo podniecenia seksualnego i akceptacji partnera.

 

Specjaliści wyróżniają następujące typy anorgazmii:

- pierwotna: nigdy nie wystapił orgazm,

- wtórna: w przeszłości osiągano orgazm,

- sytuacyjna: pojawiająca się w określonych sytuacjach.

 

Anorgazmia rzadko występuje u mężczyzn i często wiąże się z impotencją, natomiast u kobiet występuje częsciej i może mieć  podłoże:

-psychologiczne: lęk przed ciążą, brak zgodności emocjonalnej, traumatyczne przeżycia seksualne, zaburzenia osobowości, świadoma lub ukryta niechęć do partnera

-kulturowe: purytańskie wychowanie, przekonanie o konieczności dominacji mężczyzny w związku

-somatyczne: np. wady wrodzone, stany zapalne układu moczowo-płciowego, problemy hormonalne, problemy po zabiegach operacyjnych.

 

W celu leczenia anorgazmii należy się zgłosić do psychologa bądź seksuologa. W więszkości przypadków przyczyną zaburzenia są problemy w relacjach partnerskich. Oprócz tego lekarz może przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący zdrowia i przebytych chorób oraz operacji. Jeżeli zostaną stwierdzone przyczyny somatyczne, wówczas powinno się podjąć leczenie ginekologiczne, andrologiczne lub endokrynologiczne.
#85 Tokofobia

Napisany przez Magda na 24 April 2013 - 13:29

Tokofobia jest to paniczny lęk przed porodem i samą ciążą mimo desperackiego pragnienia bycia matką. Nie chodzi tutaj o zwykłe obawy związane z przyjściem maluszka na świat i zmianami zachodzącymi w ciele kobiety, ale o rzeczywistą panikę, która może powodować poważne zaburzenia emocjonalne, a te mogą nawet zniszczyć relacje zarówno fizyczne jak i duchowe z partnerem. Problem może dotyczyć nawet co 6. kobiety, bez względy na wiek, czy rasę.

 

W Polsce jest to temat nadal wstydliwy, ponieważ wciąż można spotkać się z przekonaniem, że obowiązkiem kobiety jest rodzić i przy tym jak najbardziej się nacierpieć. Tymczasem psychologowie i położnicy ostrzegają, że problem, wcale nie jest tak rzadko spotykany. Kobiety z tokofobią bardzo często boją się zbliżeń fizycznych, aby przypadkiem nie zajść w ciążę. Jeżeli taka kobieta zajdzie w ciążę bardzo często decyduje się na cesarskie cięcie, które jest bardzo poważną operacją i generalnie powinno się przeprowadzać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

 

Abyście mogli więcej przeczytać o problemie polecam poniższy link- wywiad z Beatą Banasiak Parzych - socjologiem rodzinnym, absolwentką interdyscyplinarnego Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, założycielką i prezesem zarządu Stowarzyszenia Latona i autorką książek i publikacji na temat zaburzeń okołoporodowych. Naprawdę warto!

 

http://kobieta.wp.pl...l?ticaid=11077e
#37 Chirurgia plastyczna

Napisany przez Magda na 14 March 2013 - 09:55

Ten rodzaj chirurgii zwany jest także chirurgią estetyczną lub kosmetyczną i jako dziedzina medycyny zajmuje się korektą rzeczywistych lub odczuwalnych defektów ludzkiego ciała.

 

Chirurgia kosmetyczna wiąże się głównie z zabiegami takimi jak powiększanie piersi, korekta nosa, plastyka brzucha czy korekta małżowin usznych, innymi związanymi np. ze starzeniem się ciała, czy otyłością.

 

W rzeczywistości zabiegi natury plastycznej wiążą się często z przebytymi licznymi chorobami powodującymi zniekształcenia, i obrażeniami, na skutek których zachodzą na ciele zmiany wymagające zabiegów rekonstrukcyjnych/ plastycznych. Krótko mówiąc, służą przywróceniu prawidłowych funkcji ciała. Są to zmiany takie jak: oparzenia skóry, amputacje, oskalpowania, nowotwory (szczególnie skóry), ubytki tkanek i wady wrodzone (np. rozszczepienie wargi).
#24 Trymestr III - ósmy miesiąc ciąży

Napisany przez Magda na 06 March 2013 - 14:25

Wszyscy się już nie mogą doczekać, a tu jeszcze tyle czasu... czy aby napewno?

 

Mama: z pewnością odczuwasz już coraz większe parcie na pęcherz moczowy, a ponadto maluszek wiercąc sie uwiera cię właśnie w tym miejscu. Oddawaj mocz tak często jak potrzebujesz, za dwa miesiące uczucie parcia zniknie.

 

Relaksując się nie leż na plecach (mogłaś już wcześniej zauważyć, że nie jest to za wygodna pozycja) - macica uciska naczynia kręgosłupa i to powoduje spadek ciśnienia oraz zawroty głowy, nie mówiąc o bólu. Dodatkowo maluszkowi może być niewygodnie w tej pozycji, o czym z pewnością będzie sygnalizował kopniakami.

 

Zwiększ porcje mięsa w swoim menu, gdyż zapotrzebowanie na nie rośnie pod koniec ciąży. Na bolący kręgosłup ćwicz kocie grzbiety i absolutnie nie stój za długo, bo to mu też dobrze nie robi. Jeżeli masz problemy ze snem i zgagą w nocy, wypij przed snem szklankę ciepłego mleka.

 

Zastanówcie się, czy to nie jest już najwyższa pora na urządzenie pokoiku dziecięcego i zakup wyprawki - niekoniecznie wszystko dostaniecie od ręki, a czas oczekiwania np. na wybrany przez was wózek może się wydłużyć nawet do 4 tygodni.

 

Jeżeli obawiasz się nacięcia krocza - ćwicz mięsnie kegla i masuj krocze - niech lekarz doradzi, jak to najlepiej robić.

 

Tata: dbaj teraz jeszcze bardziej o przyszłą mamę - podstawowe czynności teraz wykonuje się dużo trudniej ze względu na ograniczoną możliwość ruchową. Pilnuj, aby czuła się piękna i kochana, gdyż dodatkowo może ją dręczyć bezsenność. Pamiętajcie o spacerach jeśli pogoda na to pozwala i wietrzeniu sypialni przed snem.

 

Pod koniec miesiąca zastanówcie się wspólnie nad spakowaniem torby do szpitala - niezbędnych informacji na temat tego, co potrzebne udzieli wam szpital, w którym będziecie rodzić. Każdy szpital może mieć inne wymagania, dlatego wiedzę z portali dla rodziców uzupełnijcie w pełni wiarygodnymi informacjami. Zastanówcie się też nad planem porodu, który ustala się z lekarzem lub położną - dotyczy on np. jedzenia i picia podczas porodu, postępowania przy porodzie oraz czynności następujących po nim - czy chcesz np. przeciąć dziecku pępowinę, przytulić dziecko, itp.

 

A może z róznych przyczyn nie chcesz być przy porodzie? Jest to w pełni zrozumiałe, bo jest to jednak stresujące przeżycie.  Porozmawiajcie o tym z partnerką i uwzględnijcie wzajemnie to, czego chcecie. Lęk przed porodem przyszłej mamy nie jest jeszcze bardzo silny, ale im bliżej porodu, tym bardziej oboje się będziecie denerwować.

 

Dziecko: maluszek waży już nawet ponad 2,5 kg i mierzy jakieś 45 cm. Całe jego ciało ma już proporcjonalne wymiary, przybyło mu tkanki tłuszczowej. Na przemian śpi, czuwa i wierci się, wystawiając co chwilę łokieć lub kolanko. W przypadku ciąży bliźniaczej poród może nastąpić lada dzień. Dziecko już mruga, ćwiczy oddychanie, ssanie i połykanie - w ciągu doby połyka i wydala nawet do pół listra wód.

 

W tym miesiącu dziecko może ułożyć się już główką w stronę kanału rodnego, co powinno zapewnić, że poród przebiegnie prawidłowo.