Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Opryszczka

Opryszczka zimno

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 10 April 2014 - 10:46

Opryszczka, zwana potocznie zimnem, jest to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HSV1 lub HSV2, tzw. Herpex simplex virus.
Wirus HSV1 wywołuje opryszczkę wargową, mającą postać nieestetycznie wyglądających pęcherzyków na ustach, niekiedy dochodzących do jamy nosowej. Na początku czuć mrowienie lub bolesność, a na koniec robi się widoczny wykwit na skórze. Wystąpienie opryszczki może być spowodowane chwilowym osłabieniem organizmu na skutek choroby lub przemęczenia. Zimno powinno zniknąć samoistnie najpóźniej do 10 dni.
Przed osobami zakażonymi należy szczególnie chronić noworodki i niemowlęta, u których choroba może przebiegać wyjątkowo ciężko. Niekiedy u dorosłych zakażenie wirusem prowadzi do zapalenia opon mózgowych i mózgu, co objawia się na początku gorączką i bólami głowy, prowadząc stopniowo do dziwnych zachowań zarażonego, a  nawet do śpiączki. Zakażenie rogówki przez wirus może prowadzić do problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty.

Wirus HSV2 powoduje opryszczkę narządów płciowych, którą można się zarazić poprzez kontakt seksualny z osobą zarażoną. Jest to szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży, ponieważ dziecko może się zarazić podczas porodu, dlatego zakażenie jest często wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
Zmiany skórne leczy się miejscowo poprzez smarowanie np. pastą cynkową, która działa osuszająco lub inne maści stosowane miejscowo, np. acyklowir, pencyklowir. W przypadku zakażeń, które regularnie powracają stosuje się np. Zovirax lub Antivir.
Zmiany skórne związane z opryszczką należy skonsultować z dermatologiem, natomiast jeśli dojdzie do powikłań neurologicznych, trzeba wówczas udać się do neurologa.
 


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników