Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Neuroblastoma

Neuroblastoma Dziecko

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 09 October 2015 - 09:52

Wiele dzieci cierpi z powodu bólu brzucha. Czasami sobie myślimy- nerwy, a to może coś zaszkodziło. Jeżeli objawy nie ustępują, warto poprosić lekarza o skierowanie na USG jamy brzusznej, gdyż ból brzuszka może być objawem groźnej choroby – neuroblastomy.

Neuroblastoma to nowotwór występujący wyłącznie u dzieci i rozwija się on z niedojrzałych komórek układu nerwowego, a dokładniej z części zwanej układem współczulnym. Ta część mózgu odpowiada za przygotowanie organizmu do walki lub ucieczki w sytuacjach stresowych. Zwoje układu współczulnego zlokalizowane są wzdłuż kręgosłupa oraz w nadnerczach. Nadal nie wiadomo, dlaczego u niektórych maluchów jego komórki przekształcają się w nowotwór, któremu by można zapobiegać poprzez profilaktyczne badania USG, na co cały czas brakuje w Polsce pieniędzy.

Objawami, które powinny zacząć martwić rodziców, to nudności, bóle brzucha, anemia, zaparcia, kaszel, bóle klatki piersiowej. Wczesna diagnoza neuroblastoma pozwala na całkowite wyleczenie dziecka poprzez interwencję chirurgiczną lub chemioterapię w przypadkach nieoperacyjnych i dalsze leczenie. Gorzej niestety, gdy nowotwór przejdzie do kości – wtedy szanse gwałtownie spadają z 95 do 15%.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.


Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: Neuroblastoma, Dziecko

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników