Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Bruksizm

bruksizm zgrzytanie zębami

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 01 March 2013 - 11:45

Bruksizm to termin określający patologiczne tarcie zębów żuchwy o zęby szczęki, czyli poprostu zgrzytanie zębami.

 

Choroba występuje najczęściej w nocy i wielu z nas nawet nie ma pojęcia o tej dolegliwości. Dowiadujemy się o niej z reguły podczas wizyty kontrolnej u dentysty, gdy dowiadujemy się, że mamy np. rozchwiane zęby, pęknięte szkliwo, starte korony zębowe lub zwyrodnienie stawów.

 

Samo leczenie jest trudne i z reguły opiera się na stosowaniu specjalnych szyn na zęby tworzonych przez protetyków (przyczyną może być wada zgryzu). Można też zastosować specjalne ćwiczenia fizyczne przy użyciu aparatu (tzw. Metoda ORA). Ponieważ podłożem wystąpienia bruksizmu może być też silny stres, często stosuje się leki uspokajające lub psychoterapię.

 

Bywa, że konsekwencje nieświadomości zgrzytania zębami dotyczą nie tylko naszej szczęki, ale także kręgosłupa, głowy (bóle),

słuchu i wzroku, dlatego problem konsultuje się czasem nie tylko z ortodontą, ale także z neurologiem.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników