Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Tamponada serca

tamponada osierdzie serce

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 07 March 2013 - 10:22

Tamponada serca polega na zaburzeniu jego funkcji (upośledzenie kurczliwości) na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz worka osierdziowego. Jest to spowodowane nagromadzeniem się dużej ilości płynu lub krwi w osierdziu.

 

Lekarze dzielą tamponady na:

-ostrą: płyn gromadzi się bardzo dynamicznie, co następuje w wyniku urazu, zawału lub pęknięcia tętniaka rozwarstawiającego aortę wstępującą,

 

-podostrą: płyn w osierdziu gromadzi się bardzo powoli w ciągu nawet kilkunastu godzin na skutek np. na skutek choroby nowotworowej, mocznicy (gdy wysepuje niewydolność nerek).

 

Jak rozpoznać tamponadę? Objawy mogą być następujące:

- duszności,

- nagłe powiększenie się wątroby,
- silny ból w klatce piersiowej,

- spadek ciśnienia tętniczego,

- ściszenie lub całkowity brak tonów serca.

 

W celu rozponania tamponady wykonuje się liczne badania: EKG, rentgen klatki piersiowej, ECHO serca i USG, które pozwalają zobaczyć zmiany jakie zaszły w mięśniu sercowym oraz gromadzący się płyn. Na tej podstawie można zastosować leczenie np. poprzez podanie leków zwiększających kurczliwość serca, odbarczenie osierdzia, nakłucie osierdzia (tzw. perikardiocenteza). Lekarz może podjąć decyzję o laboratoryjnym badaniu nagromadzonego płynu.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników