Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Zespół jelita drażliwego

zespół jelita drażliwego

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 08 March 2013 - 10:15

Zespół jelita drażliwego to choroba jelita cienkiego i grubego, która objawia się bólami brzucha i problemami z wypróżnieniem.
Nie jest ona uwarunkowana problemamy natury anatomicznej lub z przemianą materii.

Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego i dotyka nawet 10-20% dorosłej populacji, najczęściej w wieku 20-40 lat.

Czynniki, które mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości to: zaburzenia flory bakteryjnej, zmiany w sferze psychicznej, nerwice (jednak rola mózgu nie jest do końca wyjaśniona) przebyta infekcja jelitowa i inne.

Objawy najczęściej ujawniają się w sytuacjach stresowych i należą do nich: biegunka lub zaparcia, ostre bóle brzucha, odbijanie, wzdęcie brzucha i gazy, zgaga, bóle głowy, nudności i w następstwie wymioty, częste oddawanie moczu,

Wystąpienie objawów i utrzymywanie się ich przez 3 miesiące należy natychmiast skonsultować z lekarzem, gdyż mogą one np. oznaczać inną chorobę układu pokarmowego lub nawet nowotwór. Dolegliwość można leczyć np. poprzez spożywanie określonych produktów spożywczych, zażywanie lekarstw lub stosowanie psychoterapii.

Trwałe wylecznie zespołu jelita grubego raczej nie jest możliwe, ale stosowanie odpowiedniej terapii pozwala na prowadzenie normalnego trybu życia. Każdy chory uczy się z tym żyć i rozpoznawać wystąpienie objawów, póki nie są one jeszcze bardzo nasilone i je odpowiednio kontrolować.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników