Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny choroba hemolityczna noworodek

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 15 March 2013 - 15:15

Z pewnością większość dorosłych osób - zwłaszcza rodziców - spotkało się z pojęciem konfliktu serologicznego. Jest to sytuacja, w której matka ma układ antygenów krwi Rh(-), ojciec Rh(+), a dziecko rodzi się z układem Rh (+).

 

Do samego konfliktu może dojść dopiero w momencie porodu, gdy krew dziecka miesza się z krwią matki - wcześniej oboje są chronieni przez barierę łożyskową. Jeżeli dojdzie do przedostania się krwinek Rh(+) do organizmu matki, zaczynają się wytwarzać przeciwciała IgM i IgG, które atakują i niszczą antygen D w czerwonych krwinkach. Gdy płód ma układ Rh(+), przeciwciała zawarte we krwi matki niszczą krwinki czerwone u dziecka i skutkiem jest niedokrwistość. Dochodzi zahamowania rozwoju płodu, obumarcia i poronienia.

 

W dzisiejszych czasach większość ciąż z konfliktem serologicznym kończy się szczęśliwie dzięki badaniu grupy krwi, które wykonuje się u ciężarnej, a czasem także i u ojca dziecka. Badanie powtarza się co dwa miesiące u przyszłej mamy. Kobietom z układem Rh(-) po porodzie podaje się specjalną immunoglobulinę anty-D, która neutralizuje komórki płodu we krwi matki nim dojdzie do wymieszania się rożnych grup krwi. Podanie immunoglobuliny stanowi także zabezpieczenie dla następnych ciąż.

 

Wymieszanie się krwi dziecka i matki może nastąpić także np. w przypadku przebytych zabiegów podczas ciąży, czy urazów brzucha.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników