Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Amblyopia ("leniwe oko")

Amblyopia

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 20 March 2013 - 12:23

Ta choroba polega na osłabieniu zdolności widzenia w jednym oku i z reguły jest następstwem zeza.

 

Tego schorzenia nie da się wyleczyć ani soczewkami ani normalnymi okularami. Może się ujawnić już w wieku dziecięcym, a najważniejszy okres do 5-6 roku życia. Jeżeli w tym okresie zadziała szkodliwy czynnik w postaci np. zeza, wówczas dochodzi do rozwoju amblyopii. Nie wiadomo do końca z jakich przyczyn mózg hamuje przepływ informacji z chorego oka (np. zezującego lub dotkniętego inną przypadłością) i nie odbiera z niego informacji.

 

Chorobę można wyleczyć pod warunkiem, że rodzice szybko się zgłoszą do okulisty z zezującym dzieckiem - powinno to nastąpić po ukończeniu 6. miesiąca życia. Okulista wykonuje następujące badania:ostrość wzroku, ruchomość gałek ocznych i zdolność widzenia obu oczu. By badanie było dokładniejsze, przeprowadza się je po zakropleniu oczu odpowiednimi kroplami. Należy też później ćwiczyć mięśnie zdrowego oka.

 

Leczenie tej przypadłości polega głównie na zasłanianiu zdrowego oka - np. za pomocą specjalnych okularów po to, by to "leniwe" zmusić do pracy.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników