Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Wkłucie centralne

wkłucie centralne

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 21 March 2013 - 10:33

Wkłucie centralne jest to cewnik, który w określonych przypadkach wprowadza się do dużej centralnej żyły, najczęściej podobojczykowej, szyjnej zewnętrznej lub wewnętrznej. Niekiedy cewnik wprowadza się do żyły udowej. Można nie tylko tym sposobem wygodnie podawać leki, ale także pobierać próbki krwi do badań.

 

Ten typ wkłucia jest o tyle bardziej praktyczny niż zwykły wenflon, że można go założyć nawet na wiele miesięcy, co jest bardzo przydatne np. u osób starszych, którym pękają żyły, na oddziałach intensywnej terapii czy onkologii.


Są liczne wskazania do założenia wkłucia centralnego, np, potrzeba podania leków drażniących naczynia krwionośne, stan po reanimacji, długo trwająca terapia dożylna i wiele innych.

 

Jak przy każdej ingerencji w ciało człowieka, podczas zakładania wkłucia centralnego mogą nastąpić komplikacje, takie jak krwiak, krwotok, uszkodzenie ściany naczynia, uszkodzenie nerwu w pobliżu nakłucia itp. Samo wkłucie po dłuższym czasie może spowodować komplikacje w postaci zakażenia skóry w jego obszarze bądź infekcji ogólnoustrojowej. Takim komplikacjom można skutecznie zapobiegać przede wszystkim poprzez odpowiednie monitorowanie wkłucia i procedury higieniczne.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników