Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Dyskopatia

dyskopatia

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 21 March 2013 - 14:13

Dyskopatia jest to nazwa określająca szereg dolegliwości związanych z krążkiem międzykręgowym i często jest to początek choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

 

Dyskopatia objawia się przeszywającym bólem kręgosłupa np. podczas schylania się i powoduje, że nie można się wyprostować. Inne objawy to np. mrowienie kończyn, problemy z siłą mięśni, zaburzenia czucia, problemy z chodzeniem. Choroba najczęściej dotyka osób w wieku 35-50 lat. Wówczas powoli zaczynają zachodzić zmiany degeneracyjne związane ze starzeniem się.

 

Schorzenie jest spowodowane wysunięciem lub wręcz wypadnięciem jądra miażdżystego. Takie jądro, otoczone pierścieniem, znajduje się w krążku, który występuje pomiędzy kręgami kręgosłupa. Jeżeli w wyniku uszkodzenia krążka zostanie przerwany pierścień, odczuwamy silny ból spowodowany uciskiem na nerwy rdzenia kręgowego lub sam rdzeń.

 

Dzięki takiej budowie kręgosłup ludzki jest elastyczny, ruchomy i bardziej odporny na wstrząsy występujące podczas chodzenia lub intensywniejszego wysiłku. Aby uniknąć dolegliwości, jaką jest dyskopatia należy wiedzieć jakie mogą być jej przyczyny: uraz np. w wyniku uderzenia lub wypadku, podnoszenie ciężkich przedmiotów, otyłość, stres powodujący napięcia mięśniowe, osteoporoza i starzenie się.

 

W leczeniu dyskopatii hospitalizuje się tylko pacjentów wymagających operacji. Jednak większości chorych zaleca się kilkudniowe leżenie w łóżku, przyjmowanie odpowiednich leków oraz fizykoterapię pod okiem specjalisty.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników