Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa cukrzyca powikłania

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 04 April 2013 - 09:50

Stopa cukrzycowa dotyczy nawet ok. 10% osób chorych na cukrzycę i rozwija się na skutek zaniedbań w leczeniu, a sama dolegliwość nieleczona może doprowadzić do amputacji palców, stopy, podudzia, a nawet całej kończyny.

 

W stopie cukrzycowej dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych na skutek hiperglikemii. Następuje zmniejszenie elastyczności naczyń, ich zarastania i miażdżycy. Ostatecznie kolejno proces prowadzi do niedokrwienia tkanek w stopie oraz zlepiania się płytek krwi, powstawania skrzepów, niedotlenienia tkanek i ich obumierania, czego objawem jest brak czucia - tzw. neurotyczny zespół stopy cukrzycowej.

 

Chorym na cukrzycę zaleca się ścisłe pilnowanie poziomu cukru we krwi oraz odpowiednią pielęgnację stóp poprzez noszenie właściwych butów i skarpet oraz dbanie o higienę. Jak już dojdzie do powstania stopy cukrzycowej, jest ona bardzo trudna w leczeniu. Decyzja o ewentualnej amputacji zapada dopiero po konsultacji z zespołem różnych specjalistów, w tym ortopedy.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników