Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Hirsutyzm

hrsutyzm nadmierne owłosienie

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 19 April 2013 - 10:07

Hirsutyzm jest to przykra dolegliwość, która dotyczy kobiet. Jest to występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego np. na twarzy, klatce, piersiowej, brzuchu, udach, nogach - tam, gdzie normalnie znajdują się niewidoczne włoski typu vellus.Podłożem dolegliwości są problemy hormonalne, a mianowicie nadmiar męskich hormonów zwanych androgenami lub nadwrażliwość mieszków włosowych na ich stężenie.

 

Hirsutyzm może być kwestią dziedziczną lub wystąpić na skutek poważnego rozstrojenia organizmu pod względem hormonalnym np. po ciąży, na skutek zażywania leków hormonalnych lub z powodu guzów tzw. hormonalnie czynnych - jajnika, tarczycy itp. Jest też hirsutyzm idiopatyczny, czyli nie mający wyraźnej przyczyny. Hirsutyzm najczęściej objawia się właśnie nadmiernym owłosieniem, zaburzeniami miesiączkowania, bezpłodnością, zaburzeniami pracy tarczycy. W najbardziej skrajnych przypadkach może dojść do maskulinizacji, czyli wystąpienia u kobiety cech typowo męskich, jak np. zmiana głosu, zanik sutków, czy atletyczna budowa ciała i wiele innych.

 

Rozpoznanie następuje poprzez zlecenie odpowiednich badań hormonalnych oraz poprzez badanie ginekologiczne. Z hirsutyzmem walczy się przyczynowo, tzn. leczenie jest dopasowane do źródła problemu, lecz najczęściej stosuje się tabletki antykoncepcyjne. Rzadko stosuje się leczenie operacyjne. Najbardziej widoczne objawy choroby, czyli nadmierne owłosienie, likwiduje się kosmetycznie poprzez tzw. metody fizyczne, czyli odbarwienie włosów, golenie, depilacjenp, pincetą lub laserowo, woskiem lub za pomocą substancji chemicznych.

 

Aby odnieść pożądane efekty, leczenie hirsutyzmu powinno być długotrwałe, na co często lekarze nie chcą się zgodzić ze względu na różne skutki uboczne, niosące poważne konsekwencje dla organizmu. Pod względem kosmetycznym efekty mogą być krótkotrwałe, ponieważ włoski po prostu odrosną, dlatego też choroba wymaga nie tylko konsultacji endokrynologicznej, gdzie zostanie dobrana najskuteczniejsza metoda leczenia, ale także dermatologicznej, bo to dermatolog powinien najlepiej dopasować dającą najlepsze efekty metodę kosmetyczną.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników