Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Azoospermia i inne przyczyny niepłodności

Azoospermia niepłodność niepłodność męska kryptozoospermia oligozoospermia

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

  Administrator

 • Administrators
 • 101 postów

Napisany 27 February 2013 - 13:04

Azoospermia jest to dolegliwość, która występuje u ok. 1% mężczyzn i w ok. 10% przypadków niepłodności męskiej. Polega na całkowitym braku plemników w ejakulacie.

 

Przyczyny mogą być następujące:

 • przedjądrowe - problemy genetyczne, hormonalne
 • pozajądrowe, np. niedrożność dróg doprowadzjących ejakulat po zapaleniu lub urazie
 • jądrowe: niedorozwój jąder, zanik jąder, ich utrata lub zaburzenie czynności na skutek chemioterapii.

Azoospermię diagnozuje się najpierw poprzez ogólny wywiad lekarski (niepłodność może być spowodowana np. przebytą świnką), ale należy przede wszystkim zrobić też ogólne badanie nasienia. Jeżeli po specjalitycznym pobraniu nasienia nie widać w nim plemników, wówczas trzeba je laboratoryjnie odwirować i wykonać preparat mikroskopowy z powstałego osadu. Jeżeli po dwukrotnym badaniu w osadzie nie stwierdzi się obecności plemników, potwierdza się podejrzenie azoospermii.

 

Aby ustalić przyczyny tego typu niepłodności, należy wykonać badania genetyczne, biopsję oraz badania hormonalne. W przypadku próby starania się o dziecko dobrze jest też skorzystać z tzw. doradztwa genetycznego, gdyż przy dzisiejszym poziomie medycyny mężczyźni z azoospermią również mogą zostać biologicznymi ojcami.

 

Są rózne metody leczenia:

 • leczenie hormonalne
 • eliminacja czynników powodujących problemy z wytwarzaniem nasienia, np. wysoka temperatura pomieszczenia, w którym się często przebywa)
 • mikrochirurgiczne (korekcja dróg wyprowadzających nasienie)
 • zastosowanie metod wspomaganego rozrodu (np. mikrochirurgiczne pobranie plemnika z jądra, co można wykonać np. podczas korekcji wyprowadzających nasienie)W przypadkach pacjentów z kryptozoospermią w ogólnym badaniu nasienia.

Dodam, że jeżeli nieliczne pleminiki są obecne w osadzie po odwirowaniu nasieniu, wówczas ma się do czynienia z tzw. kryptozoospermią, która ma podobne przyczyny i metody leczenia jak azoospermia.

 

Inną przyczyną niepłodności u mężczyzn może być oligozoospermia, czyli obniżona liczba plemników w nasieniu.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników