Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajnik PCOS

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 22 April 2013 - 10:48

Zespół policystycznych jajników to zaburzenie o podłożu endokrynologicznym, które może występować nawet u 15% kobiet. Dotyka przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym i jest to jedna z najczęstszych przyczyn bezpłodności.

 

PCOS rozwija się na skutek nadmiernej produkcji przez jajniki androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ich nadmiar może jednocześnie przyczyniać się do wystąpienia hirsutyzmu. Na rozwój choroby może też wpłynąć wysoki poziom insuliny we krwi oraz nadmierne działanie tzw. hormonu luteizującego - LH, dlatego zlecane badania powinny uwzględniać zarówno aspekty ginekologiczne jak i endokrynologiczne oraz diabetologiczne.

 

O jakich aspektach ginekolgicznych jest mowa? Otóż chodzi głównie o występowanie cykli bezowulacyjnych oraz wystąpienia conajmniej 12 torbieli na jajniku lub zwiększenia objętości samego jajnika powyżej 10 cm3, co powinno zostać stwierdzone przez ginekologa. Do objawów PCOS zalicza się: występowanie nadmiernego owłosienia, rzadkie występowanie cykli miesiączkowych lub ich brak, trądzik, przetłuszczanie się skóry, bezdech senny, napięcie przedmiesiączkowe występujące dłużej niż normalnie w okresie 1 cyklu, niepłodność, tzw. łysienie androgeniczne (na wzór męski) oraz ciemne zmiany skórne. Nieleczony lub źle leczony zespół policystycznych jajników może też doprowadzić do powstania raka endometrium oaz wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

 

W leczeniu PCOS stosuje różne leki hormonalne - także w celu przywrócenia płodności oraz zabiegi kosmetyczne, jeżeli pacjentka cierpi z powodu nadmiernego owłosienia. Zaleca się także zdrowy tryb życia i zrzucenie zbędnych kilogramów, co prowadzi do wyrównania poziomu insuliny oraz często do samoczynnej regulacji cykli miesiączkowych.


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników