Skocz do zawartości

Medyczny S.O.S. używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuje użycie cookie

Home

Informacja

Każdy użytkownik forum musi pamiętać o tym, że porady tutaj umieszczane mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM)

wysiłkowe nietrzymanie moczu NTM

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Magda

Magda

    Administrator

  • Administrators
  • 101 postów

Napisany 25 July 2013 - 02:23

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dotyka przeważnie kobiet. NTM polega na uczuciu parcia na pęcherz, częstym oddawaniu moczu w bardzo małych ilościach oraz wycieku moczu w sposób mimowolny podczas wysiłku fizycznego, kichnięcia, kaszlnięcia czy dźwigania - te czynności powodują wzrost ciśnienia w dolnych partiach brzucha. W cięższych przypadkach lub u osób starszych wyciek moczu może nastąpić także bez wysiłku.

Wyróżnia się trzy stopnie ciężkości wysiłkowego nietrzymania moczu:
• stopień I – popuszczanie moczu tylko pod wpływem dużego wysiłku (dźwiganie, kaszel),
• stopień II – popuszczanie moczu pod wpływem lekkich czynności fizycznych (wstanie, chodzenie),
• stopień III – wyciekanie bezwiedne moczu także w pozycji leżącej [źródło: www.medonet.pl]

 

Diagnostykę rozpoczyna się od takich badań jak np. ogólne badanie moczu, posiew, próba kaszlowa, badanie wziernikowe czy ewentualnie badania urodynamiczne.

 

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu może być osłabienie zwieracza cewki moczowej lub nadmierna ruchomość jej i pęcherza moczowego. Do przyczyn NTM u kobiet zalicza się: ciążę i poród, osłabienie tkanki łącznej, predyspozycje genetyczne, problemy hormonalne związane z okresem przekwitania, przebyte operacje i radioterapia oraz przyjmowanie niektórych leków. NTM może współistnieć razem z dolegliwością polegającą na obniżeniu przedniej ścian pochwy. U mężczyzn natomiast NTM występuje z reguły na skutek łagodnego rozrostu prostaty, urazu czy uszkodzenia zwieraczy podczas operacji odbytnicy.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń fizycznych, metodami farmakologicznymi,a w najcięższych przypadkach operacyjnie,

 

Aby dowiedzieć się o wysiłkowym nietrzymaniu moczu, polecam wywiad z dr hab. n. med. Piotrem Radziszewkim, ordynatorem Oddziału Urologii Czynnościowej i Uroginekologii Katedry i Kliniki Urologii WUM pod adresem: http://zdrowie.gazet...oczu__NTM_.html [odczyt: 25.07.2013 r.]


Pozdrawiam,

Magda

 

***

Pamiętajcie, że porady na forum mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią konsultacji u lekarza bądź porady farmaceuty. W przypadku dużych problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników